Prawo pracy ZUS KRUS
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 2 grudnia 2024 roku
Rekompensatę definiuje się jako odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dla osób, które nie mają ustalonego decyzją prawomocną prawa do emerytury pomostowej. Praca przy wypieku pieczywa jest pracą w szczególnych warunkach. (Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 26 września 2024 r., sygn. akt IV U 197/24).
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 6 grudnia 2023 roku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji o prawie do rekompensaty, jeżeli już w momencie złożenia przez ubezpieczoną wniosku o emeryturę, dysponował stosowną dokumentacją do ustalenia prawa do rekompensaty, tj. świadectwem pracy z wyszczególnionymi nazwami stanowisk pracy zgodnymi z zarządzeniem resortowym z 7 lipca 1987 roku oraz opowiadającymi im punktami rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1984 roku i zarządzenia resortowego. Zatem ustalenie świadczenia w zaniżonej wysokości było wynikiem błędu organu rentowego. (Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. akt IV U 379/23).
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 4 października 2021 roku
W postępowaniu o świadczenie emerytalno-rentowe dopuszczalne jest przeprowadzenie przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych dowodu z zeznań świadków na okoliczność zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeżeli nie jest możliwe przedstawienie zaświadczenia zakładu pracy z powodu jego likwidacji lub zniszczenia dokumentów dotyczących zatrudnienia. Okres pracy w warunkach szczególnych można również ustalić w postępowaniu sądowym na podstawie akt osobowych pracownika (umowy o pracę, świadectwa pracy, angaży, innych dokumentów).
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 19 stycznia 2021 roku
Rekompensata oznacza odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. Ustalenie rekompensaty następuje na wniosek ubezpieczonego o emeryturę. Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego, a w efekcie powiększa podstawę obliczenia emerytury.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 28 maja 2020 roku
W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, ubezpieczona w pełni poświęciła się opiece nad dziećmi. Nie inwestowała w działalność żadnych środków finansowych, nie utrzymywała kontaktów z klientami, nie prowadziła działalności w miejscu zamieszkania. Ubezpieczona zleciła przegląd kasy fiskalnej i zapłaciła za sporządzenie PIT 36, jednakże jest to za mało, aby można było mówić o spełnieniu przesłanek składających się na pojęcie prowadzenia działalności gospodarczej, co skutkuje wyłączeniem z ubezpieczenia, uznał Sąd Okręgowy w Toruniu.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 27 kwietnia 2020 roku
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. (Art. 92(1) kodeksu pracy).
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 23 marca 2020 roku
Przepis art. 81 § 1 kodeksu pracy nie stanowi, że przyczyny nieświadczenia pracy mają być zawinione przez pracodawcę albo mają polegać na jego bezprawnym zachowaniu się. Oznacza to, że ustawodawca chciał w szeroki sposób ukształtować uprawnienie pracownika do wynagrodzenia za gotowość do pracy, przerzucając na pracodawcę ryzyko związane z niemożliwością zapewnienia pracownikowi pracy zgodnie z postanowieniami umowy o pracę (treścią stosunku pracy).
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 25 marca 2019 roku
Usprawiedliwione przyczynami obiektywnymi przerwy w wykonywaniu działalności gospodarczej takie jak choroba, opieka nad dzieckiem w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, nie jest równoznaczne z zaprzestaniem prowadzenia tej działalności gospodarczej i nie skutkuje ustaniem tytułu do ubezpieczenia społecznego, uznał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w Wyroku z dnia 30 stycznia 2019 r. (sygn. akt III AUa 806/18)
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 30 stycznia 2019 roku
Przepis art. 177 kodeksu pracy statuuje szczególną ochronę trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży lub w czasie urlopu macierzyńskiego poprzez zakaz wypowiadania umów o pracę oraz ich rozwiązywania bez wypowiedzenia, a także co wynika z § 3 automatyczne wydłużenie umowy terminowej do dnia porodu.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 12 czerwca 2018 roku
Przerwy w świadczeniu usług w ramach wykonywanej działalności gospodarczej z tytułu urodzenia dziecka i sprawowania nad nim opieki czy też przebywania na zasiłku chorobowym, który przecież czasowo wyklucza zdolność do pracy, nie powinny powodować utraty statusu przedsiębiorcy, uznał Sąd Okręgowy w Toruniu (Wyrok z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt IV U 357/17).
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 6 kwietnia 2018 roku
W użytym w art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy pojęciu "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych" mieszczą się trzy elementy. Są to: bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego), naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy oraz zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo. Przesłanki te muszą wystąpić łącznie.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 4 lipca 2017 roku
Pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w razie rozwiązania przez pracodawcę, zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy. Odprawa pieniężna należy się także w przypadku zwolnień indywidualnych.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 14 czerwca 2017 roku
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec niego, uprawnia tego pracownika do nabycia prawa do odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 192 ze zm.), jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód rozwiązania stosunku pracy.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 19 stycznia 2017 roku
Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności co do zasady nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 19 grudnia 2016 roku
Sporadyczna, incydentalna lub wymuszona okolicznościami sprawy aktywność zawodowa (np. udział w posiedzeniach rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej) może usprawiedliwiać zachowanie prawa do zasiłku chorobowego - uznał Sąd Najwyższy.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 11 grudnia 2016 roku
Tzw. Ustawa abolicyjna przewidywała wydanie wobec przedsiębiorcy dwóch merytorycznych decyzji przez ZUS. Pierwsza decyzja określa warunki umorzenia niezapłaconych składek z lat 1999-2009. Druga dotyczyła umorzenia należności jeśli warunki, określone w pierwszej decyzji zostały przez wnioskującego spełnione. Ocena prawidłowości drugiej decyzji wydanej przez ZUS, a odmawiającej umorzenia pozostałych należności powinna być każdorazowo dokonana z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności danej sprawy, w tym informacji faktycznie udzielanych przez organ rentowy, oraz zachowania przez płatnika miary należytej staranności w działaniach zmierzających do wywiązania się z obowiązku uregulowania należności nie podlegających umorzeniu, uznał Sąd Apelacyjny w Gdańsku.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 24 października 2016 roku
Warunkiem przyznania prawa do wcześniejszej emerytury z uwagi na szczególne warunki lub szczególny charakter pracy jest m.in. zakwalifikowanie pracy pod którąś z pozycji wymienionych w wykazie A albo B, stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Pracą w szczególnych warunkach były prace przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowowodorowym (poz. 12 działu XIV wykazu A). Wykonywanie pracy przez pracowników zatrudnionych w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk spawalniczych nie mieści się w określeniu "prace przy spawaniu".
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 22 sierpnia 2016 roku
Pojęcie mobbingu nie obejmuje uzasadnionej krytyki w sytuacji, gdy pracownik nienależycie wykonuje swoje obowiązki pracownicze, a pracodawca egzekwuje ich prawidłowe wykonanie, gdyż podległość służbowa wynika z natury stosunku pracy.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 22 sierpnia 2016 roku
Rolnik albo domownik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, który chce nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, musi złożyć w KRUS zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nieprzekroczeniu granicznego progu podatkowego za poprzedni rok podatkowy, o którym mowa w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jeśli nie zrobi tego do 31 maja jego ubezpieczenie społeczne w KRUS ustanie. Termin do złożenia zaświadczenia może jednak zostać przywrócony.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 16 sierpnia 2016 roku
Świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach, bądź jego brak, nie jest bezwzględną przesłanką ani do zaliczenia, ani do niezaliczenia danej pracy jako wykonywanej w szczególnych warunkach. Decydujące znaczenie ma zawsze fakt rzeczywistego wykonywania pracy w szczególnych warunkach, stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 30 maja 2016 roku
Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Limit 33 miesięcy rozpoczyna bieg od dnia 22 lutego 2016 r., tj. od dnia wejścia w życie nowelizacji kodeksu pracy dotyczącej umów na czas określony. Wcześniejsze okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy nie są zaliczane do tego limitu.