Kancelaria Adwokacka adwokat Aleksandra Chołub, Toruń
Kancelaria Adwokacka adwokat Aleksandry Chołub świadczy pomoc prawną osobom fizycznym obejmującą reprezentację przed sądami w sprawach z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa administracyjnego.
Adwokat Aleksandra Chołub specjalizuje się w sprawach zobowiązań z elementami prawa europejskiego, spadkowych (m.in. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, sprawy o zachowek), sprawach rodzinnych (m.in. sprawy o rozwód, separację, alimenty, ustalenie kontaktów), sprawach funkcjonariuszy służb mundurowych.
Zakres usług obejmuje także obsługę prawną podmiotów gospodarczych oraz podmiotów instytucjonalnych reprezentację przed sądami i organami administracji publicznej, a także bieżące doradztwo prawne.
Wynagrodzenie adwokackie jest ustalane indywidualnie z klientem, z uwzględnieniem charakteru i stopnia skomplikowania sprawy.
Wygaszanie stosunku pracy w Służbie Cywilnej
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Toruń, dnia 29 grudnia 2023 roku
Nie można w demokratycznym państwie realizującym normy sprawiedliwości społecznej pozbawiać pracy osoby nienagannie wykonującej swoje obowiązki po 30 latach od zdarzeń, które miałyby taki krok uzasadniać, uznał Sąd Rejonowy w Łomży w Wyroku z dnia 12 października 2023 r. , sygn. akt IV P 77/23.
Utrudnianie kontaktu z dzieckiem bez kary pieniężnej, jeśli dziecko tego kontaktu nie chce
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Toruń, dnia 12 lipca 2022 roku
W Wyroku z dnia 22 czerwca 2022 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 598(16) § 1 w związku z art. 598(15) § 1 Kodeks postępowania cywilnego w zakresie, w jakim obejmują sytuacje, w których niewłaściwe wykonywanie lub niewykonywanie obowiązków związane jest z zachowaniem dziecka, niewywołanym przez osobę, pod której pieczą dziecko to się znajduje, s ą n i e z g o d n e z art. 48 ust. 1 zdanie drugie oraz art. 72 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Weksel wystawiony przez konsumenta
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo wekslowe
Toruń, dnia 4 kwietnia 2019 roku
W sprawie z udziałem konsumenta sąd powinien z urzędu uwzględniać abuzywność klauzuli umownej wynikającej ze stosunku podstawowego (umowy pożyczki), zabezpieczonej przez wystawiony przez konsumenta weksel in blanco.
Weksel in blanco: uzupełnienie weksla po terminie przedawnienia roszczenia z umowy
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo wekslowe
Toruń, dnia 27 marca 2019 roku
Powództwo podlega oddaleniu ze względu na skutecznie podniesiony zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z porozumieniem wekslowym, tj. na kwotę zabezpieczonego wekslem roszczenia, które w chwili wypełnienia weksla było już przedawnione, uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Art. 8a: WSA w Warszawie uchylił Decyzję Ministra o umorzeniu postępowania
- Szczegóły
- Kategoria: Emerytury i renty mundurowe
Toruń, dnia 6 listopada 2024 roku
Ustalenie prawomocnym wyrokiem przez Sąd, że emerytura i renta inwalidzka nie podlega ograniczeniu wynikającemu z art. 15 c ust. 3 i art. 22a ust. 3 nie zwalnia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wydania decyzji w trybie art. 8a. Postępowanie administracyjne, po wydaniu przez sąd powszechny wyroku przywracającego w części świadczenia emerytalne i rentowe, nie jest bezprzedmiotowe. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 września 2024 r., sygn. akt II SA/Wa 573/24).
Art. 8a: Brak krótkotrwałości służby nie może być podstawą do wydania decyzji odmownej
- Szczegóły
- Kategoria: Emerytury i renty mundurowe
Toruń, dnia 9 września 2024 roku
Art. 8a: Brak krótkotrwałości służby nie może być podstawą do wydania decyzji odmownej
- Brak krótkotrwałości służby nie jest wystarczające do wydania decyzji odmownej, zwłaszcza gdy Organ nie dokonał oceny, czy w sprawie zachodzi szczególnie uzasadniony przypadek.
- Dla stwierdzenia rzetelności wykonywania zadań przez funkcjonariusza nie jest konieczne legitymowanie się nagrodami czy wyróżnieniami. Narażenie zdrowia czy życia nie stanowi warunku rzetelnego wykonywania zadań. Nie ma podstaw do kwestionowania rzetelności, jeśli brak dowodów na działanie nierzetelne. (Wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lipca 2024 r. sygn. akt II SA/Wa 2360/23)
Prawo do kontaktu z dzieckiem a koronawirus
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo rodzinne
Toruń, dnia 7 kwietnia 2020 roku
Prawo do osobistego kontaktu z małoletnim dzieckiem ustalone orzeczeniem sądu jest zachowane w okresie pandemii COVID-19. Wszystkie postanowienia sądów w tym zakresie obowiązują. W mocy pozostają zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia. Brak realizacji tych postanowień może prowadzić do wszczęcia odpowiedniego postępowania, a następnie nakazania zapłaty określonej sumy pieniężnej na podstawie przepisów art. 598(15) , art.598(16) i art. 598(22) kodeksu postępowania cywilnego. (Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 3 kwietnia 2020 r.).
Sądowe ustalenie ojcostwa
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo rodzinne
Toruń, dnia 29 sierpnia 2019 roku
Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka, albo ten, kto był dawcą komórki rozrodczej w przypadku dziecka urodzonego w wyniku dawstwa partnerskiego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji (art. 84 i 85 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Roszczenie o zachowek i jego uzupełnienie
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo spadkowe
Toruń, dnia 25 sierpnia 2023 roku
Jeśli masa spadkowa uległa pomniejszeniu na skutek dokonania przez spadkodawcę darowizny, a spadkobierca nie otrzymał po spadkodawcy kwoty, która byłaby równa kwocie zachowku – to przysługuje mu roszczenie o zachowek albo o jego uzupełnienie. (Wyrok Sądu Rejonowego w Inowrocławiu z dnia 11 maja 2023 r., sygn. akt I C 1959/20).
Nieważność testamentu osoby poddawanej naciskom i sugestiom
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo spadkowe
Toruń, dnia 17 listopada 2020 roku
Zgodnie z art. 945 § 1 pkt 1 k.c. testament jest nieważny jeżeli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Nieważny jest testament sporządzony przez spadkodawcę, który z powodu wieku i chorób osłabiających jego aktywność i siłę woli, nie jest w stanie przeciwstawić się naciskom i sugestiom osób trzecich, pod których opieką pozostaje (art. 945 § 1 pkt 1 k.c.).
Praca przy wypieku chleba na stanowisku piekarza piecowego (rekompensata)
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 2 grudnia 2024 roku
Rekompensatę definiuje się jako odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dla osób, które nie mają ustalonego decyzją prawomocną prawa do emerytury pomostowej. Praca przy wypieku pieczywa jest pracą w szczególnych warunkach. (Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 26 września 2024 r., sygn. akt IV U 197/24).
Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach – błąd organu rentowego
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo pracy ZUS KRUS
Toruń, dnia 6 grudnia 2023 roku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji o prawie do rekompensaty, jeżeli już w momencie złożenia przez ubezpieczoną wniosku o emeryturę, dysponował stosowną dokumentacją do ustalenia prawa do rekompensaty, tj. świadectwem pracy z wyszczególnionymi nazwami stanowisk pracy zgodnymi z zarządzeniem resortowym z 7 lipca 1987 roku oraz opowiadającymi im punktami rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1984 roku i zarządzenia resortowego. Zatem ustalenie świadczenia w zaniżonej wysokości było wynikiem błędu organu rentowego. (Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. akt IV U 379/23).
Wypowiedzenie Umowy użyczenia zawartej na czas nieokreślony
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo umów
Toruń, dnia 13 grudnia 2023 roku
Odmowa uznania za dopuszczalne rozwiązania w drodze wypowiedzenia umowy użyczenia zawartej na czas nieoznaczony i nie określającej celu użyczenia mogłoby prowadzić do nie dającej się zaakceptować sytuacji, w której dający rzecz w użyczenie nigdy nie odzyskałby prawa do swojej rzeczy. Brak jest podstaw do wywodzenia, że wypowiedzenie umowy użyczenia wymaga dla swej skuteczności istnienia realnie istniejącej przyczyny wypowiedzenia. Przyjęcie ww. postulatu powodowałoby nierówność wobec prawa i nakazywało właścicielowi rzeczy bezterminowe i nieodpłatne znoszenie ograniczenia swego prawa. (Wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 6 grudnia 2013 r., sygn. akt IV Ca 573/13)
Wygaśnięcie roszczenia o rozwiązanie umowy dożywocia
- Szczegóły
- Kategoria: Prawo umów
Toruń, dnia 21 stycznia 2021 roku
Prawo dożywocia związane nieodłącznie z osobą dożywotnika jest niezbywalne, nie podlega egzekucji i wygasa z chwilą śmierci uprawnionego, w związku z czym nie wchodzi do spadku (art. 922 § 2 k.c.).